İvedikköy Mahallesi 1495. Cadde Arıkanlar PlazaNo:17/36 Yenimahalle/Ankara
Dil Seçimi: tr-flag en-flag
Sosyal Medyada Biz:
  • İvedikköy Mahallesi 1495. Cadde Arıkanlar Plaza
    No:17/36 Yenimahalle/Ankara
  • Çalışma Saatleri : 9:00 - 18:00
    Haftasonu Kapalıyız

Karbon filtre neden kullanılır

Karbon filtre neden kullanılır

Karbon filtre nedir?

Karbon filtrenin kullanılırken kuruluşlara sağladığı avantajları ve kullanım sebeplerini öğrenmeden önce değinilmesi gereken önemli bir nokta vardır: Karbon filtre nedir?

Karbon filtreler, aşırı gözenekli olacak şekilde oluşturulmuş, genel olarak granül ya da toz blok halindeki küçük karbon parçalarından oluşurlar. Gazları karbon yataklarında yakalamak için tasarlanmışlardır. Bu aşırı gözenekli yapı aslında o denli büyüktür ki, sadece bir gram karbon bile kolayca 500m2 ya da daha geniş bir yüzey alanı kaplayabilir. Bu geniş yüzey alanı, karbon filtrelerin geleneksel filtreleme yöntemlerinden daha fazla sayıda kirletici madde yakalamasını sağlamaktadır

Karbon filtrelerinin çeşitli kullanım alanları

-Kompakt filtre: Elektronik, hastane ortamları, bilgisayar odaları, enerji santralleri, gıda endüstrisi, gaz tribünleri ve nükleer endüstri gibi pek çok alanda kullanılmasının yanı sıra tüm sıradan havalandırma sistemlerinde de kullanılabilmektedir

-Hepa-Ulpa filtre: İlaç ve kimyasal depoları, mikro elektrik üretimi, ameliyathaneler ve benzeri aşırı derecede hava kalitesi gerektiren hassas denetim gerektiren ortamlarda da kullanılabilmektedir.

-Rulo filtre: fan coillerde, mutfak davlumbazlarında, hava koşullandırma yapılan sistemlerde ve çeşitli havalandırma sistemlerinde kullanılabilmektedir.

-Torba Filtre: ilaç fabrikaları, hastaneler, kimya tesisleri ya da elektrik endüstrisi gibi kaliteli ve yüksek verimli olan filtrasyon sistemleri gerektiren çalışma alanlarında kullanılabilmektedir.

-Krom Filtre: İnşaat alanında, gemilerde, fabrikalarda, madenler ve birçok yakıt ve kimyasal maddeleri filtrelemek amacıyla kullanılabilmektedir

-Hidrolik Filtre: İnşaat alanında, gemilerde, fabrikalarda, madenler ve benzeri neredeyse tüm hidrolik ve pnömotik sistemlerde kendine yer edinebilmiştir. Bunların yanı sırasında tersaneler ve otomotiv işletmelerinde de kullanılmaktadır.

Aktif karbon filtre: Endüstriyel mutfak ve havalandırma, ofis binaları, bekleme salonları, havaalanları, laboratuvarlar, toplantı odaları, kimyasal ilaç ve gıda endüstrileri gibi alanlarda kullanılma ihtimalleri oldukça yüksek olabilmektedir

Karbon filtrelerinin avantajları & Dezavantajları nelerdir?

Karbon filtrelerinin neden kullanıldığını ya da kullanılmadığını herkesin anlayabilmesi için Karbon filtrelerin avantajları ve dezavantajlarından bahsedilmesi gereklidir. Avantajları:
+Tamamıyla organik havayı arındırmayı sağlamaktadır

+Uçucu koku parçacıkları için ileri düzey bir filtreleme sağlamaktadır.

+ Karbon filtreler, geniş yüzeyleri sayesinde havadaki birçok kirleticiyi temizler Bu filtrelerin geniş yüzeyleri yardımıyla yakaladığı kirletici maddeler, insan sağlığına zararlı olabilecek maddeleride temizlerler.

+ Fiyatı gayet ortalama hatta ucuz denilebilecek kadar hesaplı bir arıtma sistemidir Bu da bireyin ekonomisine yardım olacaktır.

Dezavantajları:

-6 ay ve 1 yıl arasında değiştirilmesi gerekmektedir. Maliyeti uzun vadede pahalı olabilir.

-Geniş yüzey alanına sahip karbon filtreler sıvı ve yağ bazlı kirletici maddelerin arındırılması için uygun sistem değildir.

- Geniş yüzey alanına sahip karbon filtreleri, filtreleme yaparken gözenekleri dolduğu zamanlarda içerisinden hava geçemeyeceği için hava akışında kötü yönde etkileyebilecektir.

Kurum ve kuruluşların karbon filtrelerini kullanmalarının sebepleri bunlardır her şirket kendi araştırmasının yapıp, araştırmaları bitirdikten sonra hangi filtreyi kullanacağına karar vermelidir

Kaset Filtre Fiyatları
Kaset filtre fiyatları genellikle ürün modeline, boyutuna, kullanım alanına göre değişmektedir. Kaset filtreleri hava filtresi grubunda yer alır ve panel filtre olarak da bilinir. Profesyonel olarak hizmet veren firmamız, uzun senelerden bu yana tüm
Hepa Filtre Kaç Yılda Değiştirilmeli
Kaba ve ince filtreler çok küçük olan partikülleri ilk olarak ilaç, gıda, mikro elektronik, biyoteknoloji, nükleer tesisler gibi endüstriyel uygulamalarda şartlandırmak, havanın yüksek oranda kirleticilerden temizlenmesi amacıyla kullanılmaktadır.
Hepa Filtre Nedir
Hepa filtre, Hepa Filtre nedir, Hepa Filtrenin Avantajları Nelerdir, Hepa Filtrenin Kullanım Alanlar, Hepa Filtre nerelerde kullanılır
image ×
Safe Air
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1