İvedikköy Mahallesi 1495. Cadde Arıkanlar PlazaNo:17/36 Yenimahalle/Ankara
Dil Seçimi: tr-flag en-flag
Sosyal Medyada Biz:
  • İvedikköy Mahallesi 1495. Cadde Arıkanlar Plaza
    No:17/36 Yenimahalle/Ankara
  • Çalışma Saatleri : 9:00 - 18:00
    Haftasonu Kapalıyız

Orta Filtreler

Kullanım amacına bağlı olarak filtreler cam elyafı, sentetik elyaf, keçe, selüloz lifleri, asbest enzim, karbon ve buna benzer malzemeler kullanılarak üretilmektedir. Orta ve hassas filtrelerde verimlilik, filtre giriş ve çıkış kısmındaki 0,2 mikron – 3 mikron boyut aralığında taneciklerin sayılması ve birbirleri ile oranlanması ile belirlenmektedir. Sınıflandırmak için, test sırasında kullanılmakta olan taneciklerin yaklaşık olarak boyutları 0,4 mikron olarak kullanıldığından F veriminde olan filtrelerin verimi 0,4 mikron taneciğin yaklaşık olarak verimi cinsinden ifade edilmektedir.

Filtre Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Filtreler temizken hava akımına karşı direnç oluşturmaktadır. Bu dirence başlangıç direnci ya da basınç düşümü adı verilmektedir. Bu değer pascal (Pa) ile ölçülmektedir. Filtreler kirlenmeye başladığı zaman bu değer gittikçe artar. Direnç değeri önerilen son değere ulaştığı zaman filtrenin değiştirilmesi gerekmektedir.

Filtrelerin Ömrü Ne Kadardır?

Filtrelerin ömrü montajının yapıldığı yerde bulunan hava kirliliğine bağlı olarak değişebilmektedir. Aynı zamanda filtre kullanım ömrünü sistemin performansı da etkilemektedir. Havada kirleticilerin artması ya da eksilmesi gibi değişiklikler, mevsimsel faktörler filtrenin ömrüne doğrudan etki etmektedir.

Hangi Filtreler Tercih Edilmelidir?

Sanayileşmenin artması ve nüfusun çoğalması ile havanın filtre edilmesi son derece önem kazanmıştır. Havanın toz, partikül, is, yap veya koku gibi kirletici maddelerden arındırılması için uygun filtrelerin tercih edilmesi ve kullanılması gerekmektedir. Filtre çeşitlerinden ayrıca filtre kesiti, filtrenin sıralanması, hava debisi, havanın hızı, basınç kaybı, çalışma koşulu, sıcaklık, bakım durumu, sızdırmaz olması, kullanım ömrünün uzun olması ve verimlilik durumu gibi kriterlere de bakılması gerekir.

Hava filtreleme sistemlerinde kriterlere dikkat ederek ihtiyaca göre dizayn söz konusu olacaktır. Hava filtrasyon sistemi için bu alanda uzman olan kişilerden görüş alarak sistemi kurdurmanız mümkün olacaktır. Uzman görüşünü dikkate almadan uygulanmış filtreleme sistemleri kullanıcıların istenmeyen sorunlar yaşamasına ve bu sorunlar nedeniyle oldukça yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden filtreleme sistemleri kurulurken mutlaka bu alanda hizmet veren ve uzman kişilerden tavsiye alınması ve bu kişilerin rehberliğinde sistemin kurulmasına dikkat edilmesi gerekir.

image ×
Safe Air
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1