İvedikköy Mahallesi 1495. Cadde Arıkanlar PlazaNo:17/36 Yenimahalle/Ankara
Dil Seçimi: tr-flag en-flag
Sosyal Medyada Biz:
  • İvedikköy Mahallesi 1495. Cadde Arıkanlar Plaza
    No:17/36 Yenimahalle/Ankara
  • Çalışma Saatleri : 9:00 - 18:00
    Haftasonu Kapalıyız

Aktif Karbon Filtreler

Arıtma sistemleri, zararlı olan maddeleri ayrıştırmak için kullanılmaktadır. Kirli maddeleri fiziksel ve kimyasal olarak arıtan filtreleme sistemleri ters ozmos ve damıtma tekniklerinden daha farklıdır. Karbon filtreleme ise arıtma konusunda son derece etkili bir yöntemdir. Aktif karbon filtreler çok sayıda kimyasalın giderilmesini sağlamaktadır.

Aktif karbon filtresi organik kimyasalları ayrıştırmak amacıyla kullanılan bir çeşit filtredir. Bu filtreler aynı zamanda hidrojen sülfür ya da klorun arındırılması işlemini yapmaktadır. Aktif karbon filtresi su arıtma cihazlarında kullanılan filtrelerdir.

Şebeke sularında bulunan klor, benzen, pestisit ya da herbisitler gibi bazı uçucu kimyasalların ve buna benzer yüzlerce kimyasalı filtreleme özelliğine sahiptirler. Karbon filtreler bu maddelerin filtrelenmesi konusunda son derece önemlidir. Temiz içme suyu elde etmek için aktif karbon filtreler tercih edilmektedir.

Aktif Karbon Filtresi Nasıl İşlemektedir?

Aktif karbon filtresi su artıma konusunda sıklıkla tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Aktif karbon filtre suyu temizlerken aynı zamanda tadını iyileştirmektedir. Su artıma işlemini farklı iki aşamada yapan bu filtre ilk aşamada suyu klordan arındırmaktadır. Klorun arındırılması için filtre geniş bir yüzeye sahiptir. Su içerisinde bulunan organik maddeler sudan ayrılır ve filtrenin gözeneklerinin içerisine dolar. Organik maddenin ayrışması ile işlem başlamaktadır. Su aktif karbon filtre içerisinde geçtikten sonra organik parçalar ve kimyasal maddeler tutulmaktadır.

Bu işlemlerin ardından çok fazla katı maddenin ayrıştırılması filtrenin bir süre sonra tıkanmasına neden olabilir. Aynı zamanda bu durum kötü konuya neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalındığında filtrenin değiştirilmesi gerekebilir. Filtrenin yüzey alanının genişliğine bağlı olarak filtrenin değişme süresi değişse bile aktif karbon filtrelerin en az ayda bir kere yenilenmesi tavsiye edilmektedir.

Aktif Karbon Filtre Nerelerde Kullanılır?

Aktif karbon filtreler arıtma sektöründe sıklıkla tercih edilmektedir. Suyun kalitesinin arttırılması için bir arıtma seçeneği olan bu filtre hem içme suyu hem de atık suların filtrelenmesi için kullanılmaktadır. Aktif karbon filtreler suyu filtrelemek dışında aynı zamanda bir çok sıvılar için kullanılabilmektedir. Aktif karbon filtreler hava artıma, koku giderme, basınçlı havanın saflaştırılması, baca gazının temizlenmesi gibi bir çok amaç için kullanılabilmektedir.

image ×
Safe Air
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1