İvedikköy Mahallesi 1495. Cadde Arıkanlar PlazaNo:17/36 Yenimahalle/Ankara
Dil Seçimi: tr-flag en-flag
Sosyal Medyada Biz:
  • İvedikköy Mahallesi 1495. Cadde Arıkanlar Plaza
    No:17/36 Yenimahalle/Ankara
  • Çalışma Saatleri : 9:00 - 18:00
    Haftasonu Kapalıyız

Filtre sistemleri nasıl işler

Filtre sistemleri nasıl işler

Ön filtreler

Ön filtrelerin çalışma prensipleri de diğer filtre türleri gibi değişkenlik göstermektedir. Aşağıda her tür ayrı ayrı açıklanmıştır.

Rulo filtreler, tek kullanımlık cam bir elyaf pedden oluşmaktadır. Bu ped çapı küçülen ve içeri giren havadan, hava çıkış tarafına doğru giderek sıkışan sürekli cam elyaflardan oluşan bir yapıdır. Bu yapı, pedin derinliğinin tamamını kullanarak kirlerin oramın derinliklerine işlemesini engeller.

Kaset filtrelerin, düz panel ya da filtrasyon alanının yüksek doz tutma imkanının arttıran her iki yüzeyi de zigzag yapıdadır bu yapı sayesinde daha fazla toz tutabilir.

G3-G4 torba filtreleri, hava akımındaki kirleticileri yakalamak amacıyla, sistemlere torba hava filtreleri takılır. Bunlarda iç mekânın havasının kalitesini arttırır.

Orta filtreler

Bu filtrelerin işleyiş tarzları birbiriyle çok benzerlik göstermektedir. Bu yüzden aşağıda daha çok birbirinden ayrıldığı yönlerden bahsedilmiştir

M5-M6-F7-F8-F9 torba filtreleri geniş cebi ve daha düşük direnç sağlaması ile daha geniş bir toz tutma kapasitesi sağlayan orta filtre türüdür. Kurum, polen, küf sporları ve bazı bakterileride kapsamak üzere havadaki çok ince parçacıkların temizlenebilmesini sağlamak için tasarlanmıştır

Panel filtreler, büyük parçalar filtreden taşınır ve ataletsel kütle etkisi kullanılarak panel dişlerine yapışırken, daha hafif olan partiküller türbülanslı akışla filtreden geçip filtreyi oluşturan liflere yakalanırlar.

W-kompakt filtreler, büyük filtre yüzeyi yüksek hava debisinde düşük basınç kaybına sebep vermektedir. Bu basınç farkı kompakt filtrelere çok fazla olumlu etki sağlamaktadır.

W-modül filtreler, tasarımından kaynaklanan hava akışına karşı düşük dirence karşın yüksek parçaları tutma becerisine sahiptirler.

Hassas filtreler

Hepa filtreler, havayı emer. Genellikle selüloz, sentetik elyaf ya da cam elyaf tabakaları olan filtrelerden geçirir ve sonrasında temiz havayı ortama geri veren hassas bir filtre türüdür.

Yüksek kapasiteli hepa filtrelerin çalışma prensibi de bazı yapısal farklılıklar dışında normal hepa filtreyle aynıdır denilebilir.

W-kompakt hepa filtrelerde de çok fazla değişim olmamasına karşın, yapısındaki çok sayıda kıvrım sayesinde büyük bir toz emme kapasitesi sağlayan geniş bir yüzey elde edilir.

W-modül hepa filtrelerin, farkı galvaniz çerçevesinin içinde w şeklinde dizilmiş mini paneller ile yüksek hava debisi sağlayarak daha uzun filtre ve düşük bakım maliyeti sağlar. Çalışma prensibinde yine büyük bir fark bulunmamaktadır.

Aktif karbon filtreler

Aktif karbon filtrelerin çalışma sistemleri birbiriyle aynıdır denilebilir. Bu filtrelerin yüzeylerinde milyonlarca gözenek bulunur. Koku molekülleri bu gözeneklere hapsedilerek kokunun filtrasyonu sağlanmaktadır
Aktif karbon kaset filtre, kimyasal tepkimeler için yüzey alanını genişleten küçük, düşük hacimli gözeneklere sahip olması için işlenen bir karbon şeklidir.

Aktif karbon kompakt filtreler, kararlı katlama paketlerinden oluşan kıvrılmış bir sentetik filtre ortamından oluşmuştur. Bu kıvrımların sayısı ve yüksekliği, çalışma koşullarına en uygun olacak şekilde tasarlanmıştır

Hepa Filtre Kullanım Ömrü Ne Kadar
Hepa filtre kullanım alanları, Hepa filtre kullanım alanları, Hepa Filtre Değişimi, Hepa filtre kullanımı
Turbo kompresör ve gaz filtreleri
Havanın hızla dönerek kinetik enerji kazandırması ile çalışırlar. Turbo kompresörler, havanın merkezcil kuvvet yardımıyla turbo fanın dışına savrulması ve fanın çıkışında toplanması basınç artışına ve kinetik enerjinin elde edilmesine sebep olur.
Torba Filtre Tasarımı
Torba Filtre Tasarımı, Torba Filtre Nasıl Temizlenir, Torba filtre çeşitleri, torba filtre nasıl temizlenir, Torba filtrelerin kullanımı, Torba filtreler
image ×
Safe Air
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1